ASCO zostało Oficjalnym sponsorem Polskiego Związku Freedivingu

Dlaczego freediving?

Wybraliśmy dyscyplinę sportową, z którą łączy nas przekonanie, że wszystko jest możliwe.

Uprawianie freedivingu to ciągły rozwój, przesuwanie granic własnych możliwości i poszukiwanie nowych wyzwań.

Freediving to dyscyplina, która zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Polscy freediverzy od wielu lat należą do światowej czołówki.

Polski Związek Freedivingu działa od kilku miesięcy i mamy nadzieję, że poprzez wsparcie PZF przyczynimy się do popularyzacji freedivingu w Polsce.

Czym jest freediving?

Freediving to dyscyplina sportu polegająca na nurkowaniu na wstrzymanym oddechu, bez użycia sprzętu umożliwiającego oddychanie pod wodą. Zawodnicy starają się osiągnąć jak największą głębokość, długość lub czas wstrzymania oddechu.

W tym sporcie, współzawodnictwo to tylko punkt odniesienia, zawodnicy skupiają się przede wszystkim na pracy nad sobą.

Obecnie najlepsi zawodnicy płyną pod wodą na basenie z użyciem monopłetwy na odległość ponad 300 m, z użyciem dwóch płetw 290 m (Mateusz Malina), a bez użycia płetw 250 m (Mateusz Malina). Potrafią także wstrzymać oddech na ponad 11 minut. Mamy również bardzo mocną kadrę kobiet. Podczas zawodów zdarza się, że ustanowiony rekord świata zostaje po kilkunastu minutach poprawiony przez drugą naszą zawodniczkę.

Na wodach otwartych freediverzy potrafią zanurzyć się bez płetw i ze stałym balastem na głębokość 127 m (Mateusz Malina), a z płetwami na 130 m.

Dla osoby niezaznajomionej z tym sportem, wyniki te mogą budzić niedowierzanie.

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się ryzykowny, to w rzeczywistości jest to bezpieczny sport, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad i zaleceń bezpieczeństwa.

Tak jak każda dyscyplina sportowa, freediving może być uprawiany na wysokim poziomie zawodniczym, jak również amatorsko.

Amatorski freediving umożliwia przebywanie pod wodą bez hałasującego sprzętu i pozwala cieszyć się na głębokości ciszą i wolnością, a także być naturalnie postrzeganym przez żyjące tam stworzenia.

Każdy z nas jako ssak ma predyspozycje do uprawiania tego sportu, które warto w sobie doskonalić. Zawodnicy często podkreślają wpływ tej dyscypliny na różne obszary swojego życia. Zwiększa on kontrolę nad ciałem, pojemność płuc, wytrzymałość i siłę. Poprawia pracę serca i układu krążenia, a także pozwala na relaks i wyciszenie.

Zachęcamy do oglądnięcia filmu https://www.youtube.com/watch?v=OnvQggy3Ezw&t=2s popularyzującego freediving. Osoba filmowana to czołowy światowy freediver Guillaume Néry.

news_pzf_medalisci.png

Wróć do aktualności